2018 m. gruodžio 16 d., sekmadienis
Akmenės rajono savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
L.Petravičiaus a.2, LT-85132 Naujoji Akmenė
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių
asmenų registre
Kodas 188719391
Tel. (8 425) 57 133 Faks. (8 425) 56 594
El.paštas info@akmene.lt
Šviesa iš nutolusio laikoSpausdinimo versija

Šviesiu rakursu iš nutolusio laiko į prisiminimų lauką sugrįžo prieš dešimtį metų amžinybėn išėjusi visuomenės veikėja, buvusi Savivaldybės merė, rajono Garbės pilietė, biomedicininių mokslų daktarė Eugenija Meškienė.

Konferencija, skirta jai atminti mirties 10 metų proga,  vyko Viešosios bibliotekos dr. Eugenijos Meškienės konferencijų salėje. Svarbiausią Viešosios bibliotekos patalpą  pavadinti jos vardu  nutarė  rajono kultūros šviesuomenė. Susirinkusieji į konferenciją pirmiausiai apžiūrėjo Viešosios bibliotekos parengtą spaudinių apie a.a. E. Meškienę parodą.  Salėje veikė fotografijų paroda. Ventos televizijos parengtas vaizdo siužetas priminė  E. Meškienės gyvenimo ir aktyvios veiklos fragmentus.

Buvęs ilgametis Savivaldybės meras, rajono Garbės pilietis Anicetas Lupeika prisiminė Eugeniją Meškienę kaip darbščią, atkaklią, mylėjusią žmones, ėjusią į žmones ir dirbusią rajono  žmonių  labui asmenybę. Į politiką ją pašaukė Atgimimo metas. Ją  atsinaujinančios kompartijos pirmosios  sekretorės  pareigoms  pasiūlė rajono vadovų taryba. Kurį laiką E. Meškienė neturėjo darbo, A. Lupeika skambino į Vilnių politikams, reiškė jiems priekaištų dėl veiklaus žmogaus, pastumto į nuošalę.  Daugiau kaip  dešimtį metų A. Lupeika ir E. Meškienė dirbo Savivaldybės vadovais, prelegentas prisiminė, kaip Eugenija važiuodavo į Vilnių, su aukščiausio rango šalies vadovais ir politikais sprendė Akmenės krašto  problemas.

Ir A. Lupeika, ir Viešosios bibliotekos direktorė Z. Sinkevičienė papasakojo apie E. Meškienės pastangas rajono centre turėti naujas, erdvias bibliotekos patalpas. E. Meškienė vadovavo Lietuvai pagražinti draugijos Akmenės skyriui, draugijos lėšomis išleido pirmąsias rajono literatų knygas. Ji pirmoji išmoko rašyti  projektus, sakė Z. Sinkevičienė,  ir šito mokė kitus. Buvęs ilgametis Papilės paukštininkystės ūkio direktorius V. Lapėnas papasakojo, kaip energingai  E. Meškienė dirbo Žemės ūkio valdybos vyriausiąja zootechnike, o paskui valdybos viršininko pavaduotoja, kaip kantriai ir atkakliai plušėjo rengdama biomedicininių mokslų daktarės disertaciją. „Tai buvo žmogus, nepaprastai mylėjęs žmones“,- sakė V. Lapėnas. –„Daugiau tokių nesu sutikęs“.

Savivaldybės meras V. Mitrofanovas prisiminė Eugeniją Meškienės politikos kultūrą ir  diplomatiją, kokias  gyvenimo ir politikos pamokas perdavė jam ir kitiems politikams. „Tai, ką ji darė – apkabino vaiką ar senolį, ką kalbėjo įvairiose rajono bendruomenių auditorijose, buvo tikra, nepakartojama ir neturėjo politikavimo šešėlio“,-sakė meras. Jis priminė, kad E. Meškienė pirmoji  ėmėsi iniciatyvos renovuoti daugiabutį namą, kuriame gyveno, ji nutiesė draugystės ir bendradarbiavimo ryšius su kaimyninės Latvijos Respublikos  Aurų apylinke, ji pirmoji mokėsi rašyti projektus ir šito mokė kitus.

Savivaldybės mero pavaduotojas A. Nicius, ilgus dešimtmečius kartu su Eugenija buvęs politikoje, šiltai prisiminė jos asmenybę, jos paskatintas jis įsijungė į politinę veiklą, tuomet dirbdamas Ventos vidurinės mokyklos direktoriumi. Eugenija mėgo geltoną spalvą ir tą  akcentą pasirinko Apolinaro žmona Nijolė, puošdama E. Meškienės šarvojimo salę.

Aš, 32-ejus metus buvusi šalia Eugenijos Meškienės, konferencijoje prisiminiau veiklą rajono moterų taryboje, kai kartu važiavome į ekskursijas po tolimus kraštus – Turkmėniją, Tadžikiją, Kirgiziją, Gruziją, Armėniją, kelionėse atsiskleidė Eugenijos komunikabilumas  ir nuoširdumas. Papasakojau apie Lietuvai pagražinti draugijos Akmenės skyriaus ir „Vienybės“ laikraščio redakcijos  įgyvendintus projektus su kaimo bendruomenėmis, su Latvijos Respublikos Aurų savivaldybe, apie  Eugenijos kilimą į rajono gyvenimo viršūnę ir  skaudžius pažeminimo, menkinimo atvejus.

Dukra V. Eitmantienė prisiminė mamą kaip šeimos žmogų – ji reikalavo tvarkos, drausmės, darbštumo. „Geriausia vasaros stovykla vaikams – kaime pas senelius. Čia yra darbų ir žaidimų“,- sakydavo mama ir išveždavo į Šiupylius“,- atviravo V. Eitmantienė. Apie E. Meškienę, Lietuvos socialdemokratų partijos Akmenės skyriaus pirmininkę, prisiminimais pasidalijo buvęs jos pavaduotojas V. Balkauskas. Jis siūlė  Viešajai bibliotekai suteikti E.Meškienės vardą. Apie projektus, kurie suartino Latvijos Respublikos Aurų savivaldybės žmones su Akmenės krašto gyventojais papasakojo  projektų dalyvis  V. Tabors.  

Renginį labai subtiliai vedė ir suteikė jam emocionalumo Kultūros centro renginių organizatorė J. Valčikaitė-Šidlauskienė, o centro darbuotojai M. Urbonienė ir R. Kunickas atliko keletą dainų, kurias mėgo dainuoti Eugenija. 

Julija SEJAVIČIENĖ

Julijos Sejavičienės nuotraukoje – Eugenija Meškienė, 2007 m. tapusi Savivaldybės mere; kitos nuotraukos –  Jono Vapsvos nuotraukose – konferencijos fragmentai...

 

 

Facebook
Atgal
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
26272829300102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506
Gruodis
    2018