2017 m. spalio 21 d., šeštadienis
Akmenės rajono savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
L.Petravičiaus a.2, LT-85132 Naujoji Akmenė
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių
asmenų registre
Kodas 188719391
Tel. (8 425) 57 133 Faks. (8 425) 56 594
El.paštas info@akmene.lt
Muziejuje – paskutinė egzotinių drugių siuntaSpausdinimo versija

Rugsėjo 20 d. į Akmenės krašto muziejų atkeliavo jau paskutinė šiais metais „Deluxe mix“ (liet. prabangi) tropinių drugių lėliukių siunta, iš kurių artimiausiu metu išsiris „grožio etalonu“ vadinami mėlynieji drugeliai Morpho peleides, „drugeliai-pelėdos“ (Caligo), „drugeliai-aitvarai“ (Idea leuconoe) ir kiti.

Kai kurie drugeliai gyvena tik keletą dienų, tad suskubkite ir nepraleiskite progos jais pasigrožėti dar šiais metais.

„Drugeliai-milžinai“ imituoja pelėdas

Muziejų pasiekusioje siuntoje yra ir labai retai siuntose pasitaikančių drugių: šįkart išsiris net patiems muziejaus darbuotojams dar tik kartą matyti „oranžiniai tigriukai“ (drugiai Dryadula phaetusa). Drugelių oranžerijoje galėsite pasijusti it tikrose džiunglėse, pamaitinti šiltųjų kraštų drugelius, pajusti jų švelnų kutenimą kojytėmis bei su jais nusifotografuoti muziejuje įrengtose „mini džiunglėse“.

Muziejaus darbuotojai supažindins lankytojus su trumpu, bet spalvingu drugių gyvenimu, papasakos, kaip drugiai maitinasi, kaip uodžia, kaip ragauja. Sužinosite įdomių faktų apie „drugių-pelėdų“ „akių“ funkcijas, išgirsite mokslininkų keliamas versijas apie šių „akių“ funkcijas, be to, nustebsite sužinoję kai ką įdomaus apie drugelių uoslės, skonio, regėjimo ir klausos organus.

Įspūdingieji „drugiai-pelėdos“ (Caligo) yra Nymphalidae šeimos drugeliai. Jie dar vadinami „drugeliais-milžinais“. Šis porūšis natūraliai veisiasi Amazonės baseino miškuose. Ant sparnų jie turi didžiules „akis“, kurios labai panašios į pelėdų akis, todėl jie ir vadinami „drugiais-pelėdomis“.

Specialioje oranžerijoje skraidys ir ryškios it liepsna spalvos drugys Dryas julia (dar vadinamas „Ugnies drugeliu“ arba „Drugiu-fakelu“), sparnus išties ir kiti lankytojų jau pamėgti egzotinių kraštų drugiai, pavyzdžiui, Papilio thoas („karališkieji dvišakauodegiai“). Pastarieji išsiskiria dydžiu (išskleistų sparnų ilgis siekia 130 mm) ir ryškiais geltonos spalvos raštais.

Kaip įprasta, per savaitę (ar 10 dienų nuo siuntos gavimo) išsirita didžioji dalis drugelių, tad egzotiški įspūdžiai jau ne už kalnų. Tikėtina, kad per pirmąsias dešimt dienų nuo siuntos gavimo, lankytojams gali pasisekti pamatyti ir patį drugelių ritimosi iš lėliukių procesą (beje, šį ritimosi procesą planuojama transliuoti muziejaus „Facebook“ paskyroje „Akmenės krašto muziejus“).

Pamatysite 15 skirtingų rūšių drugių

Muziejų pasiekusioje siuntoje yra 15 rūšių bei porūšių drugių: Battus bellus, Battus polydamus, Caligo eurilochus, Morpho peleides, Idea leuconoe, Dryadula phaetusa, Dryas julia, Papilio memnon, Papilio nephelus, Papilio rumanzovia. Heliconius melpomene, Papilio thoas, Parides arcas, Siproeta stelenes, Papilio anchisiades.

Oranžerijoje sparnus išskleisiantys daugelio pamėgti pasakiško grožio drugiai Morpho peleides išsiskiria tiek spalva, tiek dydžiu (jo sparnų ilgis siekia iki 20 cm). Šie drugeliai aptinkami Centrinėje Amerikoje, Paragvajuje ir Trinidade. Morfai neabejotinai sužavės lankytojus savo ypač ryškia spalva ir išskirtiniais raštais.

Muziejuje galėsite pasigrožėti ir Boriso Izenbeko surinkta didžiausia Lietuvoje dieninių drugelių kolekcija. B. Izenbeko kolekcijoje yra apie 5000 dieninių drugių iš viso pasaulio (dalis kolekcijos saugoma muziejaus archyvuose). Ypač daug, net 477 rūšis (iš 557 žinomų pasaulyje), surinkta sklandūnų (Papilionidae). Keletas kolekcijoje esančių eksponatų rūšių yra ant išnykimo ribos ir dabar pasaulyje griežtai saugomos.

Gamtos procesus sunku nuspėti, todėl muziejaus darbuotojai rekomenduoja iš anksto paskambinti į muziejų ir sužinoti, kiek ir kokių drugelių jau išsirito.

Telefonas pasiteirauti: (8 425) 55 075.

Daugiau informacijos: www.akmenesmuziejus.lt arba „Facebook“ paskyroje „Akmenės krašto muziejus“.
                                                                                            

Parengė Mindaugas Laukys

Nuotr. autoriaus

Facebook
Atgal
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405
Spalis
    2017