2018 m. rugsėjo 19 d., trečiadienis
Akmenės rajono savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
L.Petravičiaus a.2, LT-85132 Naujoji Akmenė
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių
asmenų registre
Kodas 188719391
Tel. (8 425) 57 133 Faks. (8 425) 56 594
El.paštas info@akmene.lt
Išsamius duomenis apie įmonių mokamus atlyginimus skelbia ir VMI, ir „Sodra“Spausdinimo versija

Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Šiaulių AVMI) primena,  kad Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – „Sodra“) savo interneto svetainėse skelbia išsamius, patogiai pateiktus duomenis apie įmonių mokamus vidutinius atlyginimus.

Tęsiasi VMI ir „Sodros“ bendradarbiavimas, prieš kelerius metus prasidėjęs modelio „Įspėjau – pasirink“ taikymu įmonėse, kurių vadovams buvo siunčiami įspėjamieji laiškai arba buvo kviečiami pokalbiams apie išmokamus minimalius ar mažesnius atlyginimus, kitus rizikingus rodiklius. Suvienijus pastangas tam, kad šalyje mažėtų realaus darbuotojų darbo laiko neapskaitančių, algas „vokeliuose“ mokančių ir mokesčių bei valstybinio socialinio draudimo įmokų vengiančių įmonių, pradėti skelbti duomenys apie įmonių mokamus vidutinius atlyginimus. Šiuos duomenis  galima palyginti su kitų ta pačia ekonomine veikla užsiimančių įmonių rodikliais, analizuoti rodiklius pagal savivaldybes.

„Būtina ieškoti naujų sprendimų, bendradarbiavimo būdų, suteikiančių svertus visuomenei, didinančių supratimą apie socialinio draudimo ir mokesčių sistemos ryšį bei skatinančių priklausančius mokesčius ir įmokas mokėti sąžiningai ir tai daryti savarankiškai. Besikeičianti verslo aplinka reikalauja nebeapsiriboti vien tik tradiciniais patikrinimais ar finansinėmis nuobaudomis, - apie atsiradusį instrumentą sako Šiaulių AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Virginija Pabrėžienė, pastebėdama, kad viešumas yra didelė jėga. – Tikimės, kad viešai skelbiami duomenys skatins visuomenės atsakingumą bei įsitraukimą mažinant pažeidimų skaičių, taip pat didins verslo skaidrumą.“

Galimybė palyginti vidutinius atlyginimus leidžia ne tik įmonių darbuotojams ir visuomenei, bet ir pačiai verslo bendruomenei įvertinti, kaip įmonės mokamas vidutinis atlyginimas „atrodo“ platesniame kontekste, ir ar įmonės rodikliai gali atkreipti priežiūrą vykdančių institucijų dėmesį.

„Didelį dėmesį ir šiais metais skiriame mokesčių mokėtojams, kurių mokamas vidutinis darbo užmokestis darbuotojams ženkliai nukrypsta nuo atitinkamos ekonominės veiklos ir savivaldybės vidutinių reikšmių. Rizikingomis vertiname įmones, kuriose ne visu etatu dirbančiųjų dalis yra santykinai didelė. Kaip buvo paminėta, ieškome ir kitų, naujų priemonių, kaip mažinti vieną iš šešėlinės ekonomikos reiškinių – dalies darbo užmokesčio mokėjimą „vokeliuose“. Šiaulių AVMI šiais metais irgi taikė skirtingo poveikio priemones, ir be kontrolės veiksmų, po „švelniųjų“ mokesčių administratoriaus taikytų poveikio priemonių – pravestų pokalbių, išsiųstų prevencinių laiškų, akivaizdūs pokyčiai“, - sako V. Pabrėžienė.

Pagal Šiaulių AVMI pateiktą informaciją, įmonių, su kurių atstovais buvo kontaktuota, metinis darbo užmokesčio fondas padidėjo 1,26 mln. eurų.  64 procentai mokesčių mokėtojų, kurie nesugebėjo įvardinti motyvų ir pagrįsti mažo darbo užmokesčio mokėjimo priežasčių, po pravestų  pokalbių padidino savo darbuotojams mokamą darbo užmokestį. Tą patį padarė ir  21 procentas mokesčių mokėtojų, apie padidintą darbo užmokestį informavę Mokesčių inspekciją po  gautų prevencinių laiškų.

Šiaulių AVMI ir toliau tęsia darbą su darbdaviais dėl galimai nepagrįstai mažo mokamo darbo užmokesčio. Tuo pačiu tikimasi, kad rezultatų duos ir išsamių duomenų apie įmonių mokamus atlyginimus viešinimas bei savireguliacija – verslo bendruomenei suteikta galimybė pačiai palyginti duomenis tais pjūviais, kuriuos naudoja ir Mokesčių inspekcija, ir išanalizavus vertinti.

 Šiaulių AVMI primena, kad naujausią informaciją apie įmonių vidutinius darbo užmokesčius bei jų palyginimus galima rasti čia: http://atvira.sodra.lt/imones-456123/paieska/index.html

 

Elona Limantienė,

Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija,

 tel.: (8 41) 59 23 06, +370 616 56 416; el. p. elona.limantiene@vmi.lt

Facebook
Atgal
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930310102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Rugsėjis
    2018