2017 m. spalio 20 d., penktadienis
Akmenės rajono savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
L.Petravičiaus a.2, LT-85132 Naujoji Akmenė
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių
asmenų registre
Kodas 188719391
Tel. (8 425) 57 133 Faks. (8 425) 56 594
El.paštas info@akmene.lt
Dainiaus Šukio knygų pristatymas Simono Daukanto muziejujeSpausdinimo versija

 „Žmogaus gyvenimas primena knygą; vaikystė – gražiausias jos puslapis; o kokia vaikystė be pasakos?“ Ši frazė puikiai atspindi Simono Daukanto muziejuje įvykusį dailininko ir rašytojo Dainiaus Šukio knygų pristatymą.

Per šį knygų pristatymą dailininkas mažųjų papilėniškių klausė, ar paprastas berniukas gali tapti princu, o mergaitė – princese. Dauguma atsakė „ne“. Tik keletas nedrąsiai šūktelėjo „taip“, ir tie keli buvo teisūs. Pasirodo, norint nors trumpam virsti princese ar princu, tereikia, kad mama pusryčius atneštų į lovą. Anot rašytojo, jei lovoje vos pramerkęs akytes pamaitai šalia palinkusią mamą su garuojančiais pusryčiais, tada jau galima pradėti visiems girtis, kad esi tituluotas princas arba princesė!

Vėliau rašytojas smaližių klausė, ar jie mėgsta pusryčiams blynus, ir išgirdęs, kad tai bene mėgstamiausias vaikų patiekalas, nedelsdamas mums pravėrė stebuklingas pasakų karalystės duris ir pakvietė pasižvalgyti, kas ten gyvena: išpuikusios, pusryčiams tik lovoje blynus valgančios princesės, jų visus norus pildantis tėvas karalius ir kiti. Šioje karalystėje taip ir ėjo dienos, kol kartą čia užklydo slibinas. Šis, kaip ir princesės, labai pamėgo blynus, tačiau jų taip lengvai negausi. Slibinas suko galvą, ką čia padarius, kad kasdien būtų galima valgyti skaniuosius blynus. Galop surezgė klastingą planą – ėmė ir pagrobė visas karalystės moteris, kad šios tik jam vienam keptų blynus. Kas pagrobtas moteris saugojo, kad šios neištrūktų į laisvę, ir ar pavyko joms išsivaduoti – viską sužinosite, kai perskaitysite D. Šukio knygą „Blynų slibinas“.

Kai sugrįžome iš kerinčios ir gardžiais blynais kvepiančios pasakų pasaulio karalystės, dailininkas ir rašytojas papasakojo apie namie jo laukiančią katytę, o paskui Papilės vaikučių klausė, ar turi augintinių. Išgirdęs, kad vieni turi du, o kiti – nė vieno, Dainius Šukys mažiesiems pasiūlė po šio susitikimo Simono Daukanto muziejuje namo parsinešti po savo katiną ar katytę. Buvo išdalyti popieriaus lapai su katino iškarpomis, reikėjo iškirpti punktyrais pažymėtas detales ir jas suklijuoti, o paskui dar ir nuspalvinti.

Prieš atliekant šią užduotėlę, knygelių vaikams autorius smalsavo – kaip galima atskirti katytę nuo katino? Šiek tiek suglumę vaikai mėgino atsakyti: pagal letenas, kailį ir, na, žinote... Tačiau viskas yra kur kas paprasčiau. Pasirodo, katytė kaspinėlį visada įsisega tarp ausyčių, o katinėlis – po kaklu.

Šurmuliuojantys Papilės mažieji kibo į darbą, o dailininkas savo ruožtu jiems patarė, kaip klijuojant katino iškarpos detales galima atskleisti gyvūnėlio nuotaiką. Pavyzdžiui, jei katinui ar katytei nosytę priklijuosite aukščiau, ji(s) bus iškėlęs (-usi) nosį, kitaip tariant, bus pasipūtęs (-usi) arba pamaiva, o jei žemiau – nusiminęs (-usi) arba kažką nedora padaręs (-iusi); arba jei ausytes klijuosite šalia viena kitos – kačiukas bus įsitempęs arba besiruošiantis pelę pagauti... Turbūt neteko išbandyti „šaldytuvo ir žuvies“ triuko? Šis skamba taip: jei nori žinoti, ar šaldytuve yra žuvies, tereikia pažiūrėti į savo katiną – jeigu jis atrodo sotus, savimi labai patenkintas ir dar švilpauja, vadinasi, žuvies šaldytuve jau nė kvapo!

Kantriai išklausę visų dailininko patarimų ir triukų, mažieji įnirtingai karpė, klijavo, spalvino, o vėliau savo katinėliams galvojo vardus ir trumpas istorijas, iš kurių viena – apie katiną Smirdžių. Paklausykite: Smirdžius yra katinas nedorėlis, jis iš daržo nukniaukė keturis agurkus ir nurūko nežinoma kryptimi, o dar prieš sprukdamas ir orą pagadino... Kita istorija apie Žaliaakį, kuriam nuo žalių obuolių valgymo net ausys pažaliavo. Dar daug istorijų buvo sukurta apie katinėlius, tačiau nuspręsta, kad likusias vaikai papasakos draugams klasėje. Dailininkas ir rašytojas Dainius Šukys ne tik įdomiai ir žaismingai kartu kūrė istorijas su mažaisiais, bet ir padovanojo Papilės Simono Daukanto gimnazijos pradinių klasių mokytojoms didžiulius pamokų tvarkaraščius ir pasiūlė šias Simono Daukanto muziejuje pradėtas kurti istorijas pratęsti klasėje, o vėliau išrinkti geriausius istorijų autorius ir juos apdovanoti šiais pamokų tvarkaraščiais. Tikėtina, kad po šio susitikimo su Dainiumi Šukiu pradinukai kurs dar daug istorijų apie katinėlių nuotykius.

Papilės Simono Daukanto muziejaus vadovė Ernesta Šmukštaitė

Facebook
Atgal
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405
Spalis
    2017