2019 m. gegužės 23 d., ketvirtadienis
Akmenės rajono savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
L.Petravičiaus a.2, LT-85132 Naujoji Akmenė
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių
asmenų registre
Kodas 188719391
Tel. (8 425) 57 133 Faks. (8 425) 56 594
El.paštas info@akmene.lt
Atliekų tvarkymo būdaiSpausdinimo versija

Šiandieniniame vartotojiškame pasaulyje turbūt retas iš mūsų išgyvena kelias dienas ko nors nenusipirkęs. Perkame net nesusimąstydami, ar tikrai mums reikia vieno ar kito daikto, kaip ilgai mes ketiname tuo daiktu naudotis, kiek daug mūsų kasdieniniai pasirinkimai turės įtakos ateities kartoms. Juk didžioji dalis mūsų įsigytų prekių galiausiai atsiduria sąvartynuose.

ES atliekų tvarkymo sektoriaus teisės aktai ir jų reglamentavimas įpareigoja atliekas tvarkyti taip, kad nebūtų daromas neigiamas poveikis aplinkai ar žmonių sveikatai. Tvarkant atliekas skatinama laikytis atliekų tvarkymo hierarchijos prioritetų, kuriuos sudaro penki pagrindiniai principai: 1) atliekų prevencija (vengimas, kiekio mažinimas); 2) pakartotinis naudojimas; 3) perdirbimas; 4) energijos gavimas; 5) šalinimas sąvartyne. Šios hierarchijos pagrindinis tikslas yra išgauti maksimalią naudą iš produktų ir minimalų atliekų kiekį.

Labiausiai pageidaujamas atliekų tvarkymo būdas – atliekų prevencija (vengimas). Žmonės skatinami būti sąmoningais ir koreguoti savo kasdieninius įpročius, kuriuos lemia vartotojiška kultūra. Visų pirma yra skatinama mažiau pirkti, gebėti džiaugtis turimu daiktu, jį prižiūrėti. Tokiu būdu kiekvienas prisidės prie gamybos mastų mažinimo, kas lems sąvartynuose susidarančių atliekų kiekio mažėjimą. Jei išvengti naujų daiktų pirkimo vis dėlto neišeina, tuomet perkant galima rinktis tokį daiktą, kuris yra mažiau taršus, neįpakuotas ar daugkartinio naudojimo.

Daugumos daiktų gyvavimo ciklas gali būti pratęstas juos sutvarkius ir naudojant pakartotinai, t. y.  procesas, kai daiktai ar jų dalys, kurie jau laikomi atliekomis, juos suremontavus, išvalius ar sutaisius vėl naudojami tuo pačiu tikslu, kuriam buvo sukurti. Senus drabužius galima persiūti, senus baldus restauruoti, o pakeitus  sugedusias televizoriaus detales, prailginti jo tarnavimo laiką ne vieneriems metams. Tokiu būdu yra taupomi ištekliai ir mažinama aplinkos tarša. Kiekvienas iš mūsų galime būti pakartotinio naudojimo šalininkais, tereikia tik noro.

Jeigu atliekų pakartotinai panaudoti nebėra galimybės, svarbu jas tinkamai pašalinti, t. y. rūšiuoti, kad ateityje jos būtų perdirbtos ir taptų žaliava naujam daiktui. Rūšiavimas svarbus tuo, kad taupo gamtinius išteklius, mažiną oro ir vandens taršą, mažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų išsiskyrimą bei tiesiogiai prisideda prie sąvartynuose šalinamų atliekų mažėjimo. Popieriaus rūšiavimo konteineryje atsidūrusios atliekos atgimsta į kartoninius kiaušinių dėklus, vienkartines nosinaites, tualetinį popierių, žurnalus, laikraščius ir kt. Stiklo rūšiavimo konteineryje atsidūrusios atliekos daug kartų gali būti perdirbamos į stiklinius butelius, stiklainius arba stiklo pluoštą. Plastiko/metalo konteineryje atsidūrusios atliekos perdirbamos į tekstilės gaminius, šiukšlių maišus, dviračio rėmus ir kt.

Po rūšiavimo likusios, netinkamos perdirbti, tačiau energetinę vertę turinčios atliekos yra panaudojamos energijai gauti. Į Šiaulių regiono nepavojingų atliekų sąvartyną patekusios energetinę vertę turinčios atliekos mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiuose yra atskiriamos iš bendro srauto, vežamos deginti. Toks alternatyvus pasirinkimas leidžia mažinti sąvartyne susidarančių atliekų kiekį.

Pats seniausias ir nepalankiausias aplinkai, todėl labiausiai nepageidaujamas atliekų tvarkymo būdas yra šalinimas sąvartyne.  Pasirinkus šį atliekų tvarkymo būdą atliekos yra laidojamos pagal visus ES reikalavimus specialiai įrengtame plote ir vėliau reikalingi ilgi metai iki visiško jų natūralaus suirimo.

VšĮ „Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras“, siekdamas Šiaulių regione susidarančias atliekas tvarkyti pagal atliekų tvarkymo hierarchijos prioritetus, kartu su partnerėmis, Šiaulių regiono savivaldybėmis, įgyvendina projektą Nr. 05.2.1-APVA-R-008-61-0001 „Komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūros plėtra Šiaulių regione“, kurio tikslas – tobulinti Šiaulių regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos infrastruktūrą sukuriant ir išplečiant komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo, paruošimo naudoti pakartotinai pajėgumus, informuojant visuomenę atliekų prevencijos ir tvarkymo klausimais. Įgyvendinant šį tikslą, Šiaulių regiono savivaldybėse šalia daugiabučių namų bus įrengtos naujai arba esamose vietose komunalinių atliekų surinkimo aikštelės ir pastatyti nauji antžeminiai arba pusiau požeminiai konteineriai. Taip pat Akmenės, Pakruojo rajonų teritorijose bus rekonstruoti du atliekų priėmimo punktai į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Šiaulių rajono savivaldybės teritorijoje Šiaulių miesto ir Šiaulių regiono gyventojai turės galimybę naudotis didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštele ir pakartotinio naudojimo infrastruktūra, kurioje bus įrengtos patalpos, į kurias gyventojai galės pristatys nebereikalingus, tačiau naudoti tinkamus daiktus, o kiti – juos pasiimti neatlygintinai.

Monika Šarnienė
Rinkliavos administravimo ir paslaugų
kontrolės kokybės konsulatntė
VŠĮ „Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras“

Facebook
Atgal
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
29300102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102
Gegužė
    2019